Melyek a tórai parancsolatok?

A parancsolatok – melyeket a zsidóság 613 mitzvah-ként emleget – az a törvényrend, melyet Mózes öt könyvében olvashatunk a kinyilatkoztatástól kezdődően egészen az ötödik könyv befejezéséig. Valójában több van 613-nál, kb. 650 és 700 között helyezkedik a valódi számuk.

Ezek nem valami többlet törvény sorozat, melyet Mózes kap az Örökkévalótól, hanem a 10 Parancsolatnak a kibővített, konkretizált, gyakorlatiassá tett változata, illetve magyarázata. Ahogy maga a 10 Parancsolat is a két legfőbb a Szeretet Parancsolatnak a kisség bővebb, konkrétabb változata. 

Összefoglalva, csupán csak

2 Parancsolat létezik, melyek maguk is további 10, majd még további 613+ magyarázó parancsolatban vannak bővebben kifejtve.

Parancsolatok ma

Ezek a parancsolatok farizeusság?

A „613” parancsolat NEM tartozik a judaista extra törvényekhez, hanem a továbbra is érvényes és szétválaszthatatlan része a 2, illetve 10 Parancsolatnak és a Szentírásnak, illetve annak az Igének, mely Yahushuaban Testté lett.

Ezek a törvények azok, melyeket Szelleme által az Atya szíveinkbe akar vésni, pontosan azért, hogy ne kívülről igyekezzük betartani őket, hanem belülről, újemberünk tiszta ösztönei által.

Nem az üdvösség reményében engedelmeskedünk azoknak, hanem a már elnyert üdvösség következményeként engedjük őket működni a bennünk elő Szent Szellem által. 

Ha engedjük Ruach HaKodesh arra is képes, hogy megértesse velünk, hogy a mai korban, a saját személyes életünkben, mit jelentenek, mit szimbolizálnak a réginek, gyakran állatokkal és mezőgazdasági tevékenységgel összefüggő parancsolatok. Mit jelent ma számunkra a felebarátunk ökre, szamara, a kártérítés menete stb. Sőt az áldozati renddel kapcsolatban is gyorsan rájövünk, hogy hálaadásunk, imáink és az életünkben meghozott áldozatok, lemondások és bűnöktől való elfordulásaink pontosan tükröződnek a régi áldozati rendek leírásaiban. Most kegyelmi időkben természetesen ez főként szellemi síkon történik, az elménk megújújása által.

Nem vagyunk már a törvény alatt!

Ahogy Pál is figyelmeztet, nem vagyunk a törvény átka alatt. Valóban nem, ha ezek a törvények szellemünkbe vésetnek a Szent Szellem tüze által. Aki pedig újjászületés, a Messiás uralmának megvallása nélkül hajt fejet ezeknek a törvényeknek és igyekszik ezeket önerőből betartani, vagy akár a Messiás uralmának megvallása mellett teszi ezt, az valóban továbbra is a törvény átka alatt van. 

De másfelől, aki a Messiásban hívőként továbbra is tagadja a törvénynek ezt az eredeti fajta érvényességét – miszerint a Szent Szellem pontosan ezeket vési bele szíveinkbe – bármenyire az ellenkezőjét vallja, épp ezért ugyanúgy a törvény átka alatt van ő maga is.

Annál az egyszerű oknál fogva, hogy a törvény érvényességének tagadása kizárja a törvény benne való rendezését.

Meg kell érteni, hogy újjászületésünk által és azt követően, a törvény nem cél többé, hanem eszköz. Nem üdvözít, hanem az elnyert üdvösségünk elnyerésétől – újjászületésünktől – a mennybemenetelünkig vezető göröngyös ösvényen, igen fontos, és életmentő jelzőtáblái, hogy le ne térjünk erről az Útról és valóban Életben maradjunk mindvégig. Ez a lényegi különbség a régi, az erőtlen szövetség, és az Új tökéletes Szövetség között.

Az Új pedig kizárólag a Régi alapján érvényes, és nem nélküle. Aki önálló szövetségként tekint az újra, az más idegen szövetségről beszél, nem a Messiáséról. Az üzenet, az ígéret, a törvény maradt ugyanaz. Érvényre jutási módja módosult. Az ember kezéből a Messiás visszavonta az ítélet végrehajtását és a halál az óemberünket érinti, amíg tart a kegyelmi idő. Az üzenetet hordozó anyag is megváltozott:

a régi a kő és a gyilkos betű, az új pedig a szív és a megelevenítő szellem.

Pünkösdkor pontosan ez történt. A tanítványok fejei felett megjelenő kettős lángnyelvek nem voltak mások, mint a megelevenedett két kőtábla melyet ígéretként Mózes lehozott a Sinai hegyről, melyek ekkor teljesedtek ki a első tanítványok szíveiben. Mózes ígereteket hozott le, nem törvényeket valójában. Hiszen nem az volt rájuk írva, hogy NE ölj – NE lopj – NE paráználkodj – Tiszteld stb., hanem az eredeti héber jövő idejü igeragozása úgy hangzik, hogy nem FOGSZ ölni, lopni, paráználkodni és Tisztelni fogod Elohimot, atyádat, anyádat, felebarátodat, ha Bennem, a Messiásban végre Újjászületsz. Megválozol úgy, hogy ezek a törvények természetes folyásként fognak áradni már a gondolataid csírájától fogva egészen a cselekedeteiden keresztül.

Szóval, soha nem tilalmakról vagy kötelezettségekről volt szó, hanem ígéretekről.

Amikor Yeshua arról beszélt, hogy ha már gondolatban elköveted, már bűnbe estél, nem arra kér, hogy fogd vissza saját gondolataidat is, ami lehetetlen az ember számára, hanem azt vetíti előre, hogy amikor az Én Szellemem majd beléd költözik, akkor Én már a szívedben és az elmédben is a helyére teszem ezeket a dolgokat és megszabadítalak téged már a gondolatától is bűnnek, hogy eszedbe sem fog jutni többé.

A Törvény és a Messiás egymásra mutat

A törvény a zsidóság tanítómestere volt a Messiásig, ahogy olvashatjuk a Galátziabeliekhez írt levélben. A Messiást azonban ez a zsidóság eddig nem ismerte fel, mivel más, megmásított törvényt helyezett Yahuwah Parancsolatai elé. A Népek pedig a Messiás ismerete által kapják meg megoldott / beteljesedett csomagként azt a törvény, melyet a zsidóság megmásított. Feltéve, ha elfogadják ezt. Yahushua HaMashiah visszafelé pedig a tanítómesterünk, aki rendjét, törvényét kibontja és belénk helyezi élő Igeként. Hiszen a népek nem a Szináj hegynél kötött szövetség örökösei, hanem a golgotaiaké. Itt fordítva indul el a folyamat. Azt, amit a zsidóság önmagában képtelen volt megtartani, azt a Messiás által az Övéi a szívükben, szellemükben hordozzák, akár zsidók akár nem.

Így teljesedik be két kijelentés is: 

Adom az én törvényemet az ő szíveikbe, és az ő elméjükbe írom be azokat

Zsidókhoz írt levél 10-16

Ne gondoljátok, hogy jöttem a törvénynek vagy a prófétáknak eltörlésére. Nem jöttem, hogy eltöröljem, hanem inkább, hogy betöltsem.

Máté 5:17

Tehát ezeket a parancsolatokat, és a hozzáfűzött gondolatokat, melyeket ezen a honlapon találsz, semmiképp sem önerőből, emberi fejünkkel való betartásra vannak. Hanem arra valók, hogy rávilágítsanak azokra a területekre hívő életünkbe, ahol elakadtunk és gyakran nem is sejtjük, mert azt mondják nekünk 2000 éve, hogy érvénytelenek ezek a zsidóknak adott törvények, hogy épp a Szeretet Parancsolatainak valamely megnyilvánulása nincs még rendezve bennünk. Azért íródtak ezek a gondolatok, hogy konkrétan, a betegséget megvilágítva, fordulhassunk az orvoshoz, megnevezvén a bűnt, így tudatosan kérhetjük az attól való tisztulásunkat. Erről szól a Megszentelődés folyamata.

Lásd még: A Törvény Summája és Shavuot – Pünkösd

VIDEÓ VÁLTOZAT

Pin It on Pinterest

Share This